“Irak’ta Hedef Sünni Toplumun Yok Edilmesi” | Furkan Haber

“Irak’ta Hedef Sünni Toplumun Yok Edilmesi”

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, Irak'ta Sünnilerin doğrudan hedef alındığını ve Sünni toplumunun yok edilmeye çalışıldığını söyledi.

28 Mart 2017Rûdaw TV’nin canlı yayınına katılan Esil Nuceyfi Musul hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Musul’da sivillere yönelik yapılan saldırılara ilişkin olarak Nuceyfi, Musul’un Sünnilerin son şehri olduğunu vurgulayarak, “Burada açıktan Sünniler hedef alınıyor. Sünnilerin bu şekilde hedef alınması Sünni toplumunun bitirilmesi demektir” dedi.

17 Mart’ta düzenlenen hava saldırıları sonucu 200’den fazla sivilin hayatını kaybettiği olayın üstünün örtünmeye çalışıldığını dile getiren eski Musul Valisi şöyle devam etti:

“Olay yerine basının gitmesine izin verilmeli. Gerçekler perdelenmeye çalışılıyor. Konu ile ilgili uluslararası bir soruşturma yapılmasını talep ediyoruz. Yapılan açıklamalar inandırıcı değil; bombalı araç veya tankerin orada bulunduğu iddia ediliyor. Halbuki olay yerinde böyle bir kalıntı yok.”

Musul’un batı yakasında operasyonların şeklinin değiştirildiğini vurgulayan Esil Nuceyfi, “Kentin doğu yakasında operasyon organize ve düzenli bir şekilde yürütülüyordu. Sivillerin can güvenliği sağlanıyordu. Ancak batı yakasında yoğun bombardıman var. Amaçları kenti sivillerden boşaltmak. Bilindiği üzere kurtarılan bölgelerin büyük bir bölümü boşaltılmış durumda” diye konuştu.

17 Mart’taki hava saldırısını dünyaya ilk duyuran olması dolayısıyla Rûdaw’a teşekkür eden Nuceyfi, “Rûdaw Medya Grubu gerçekleri dünyaya duyurma konusunda önemli bir rol üstlendi. Bu konuda çekinmeden gerçekleri yayınladıkları için Rûdaw’a teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

FURKAN YORUM

kitap al
kitap
web tasarım
büyü yapmak
büyü